Postimees: Nooruslik festival rändas kaugesse aega

Priit Pajusalu / 4.11.2014 / Postimees

Mark Twainile mõeldes: faktid kõigepealt, seejärel võib neid omatahtsi väänata. Faktid on need, et festival IDeeJazz toimus neljandat korda, selle peakorraldaja on Oleg Pissarenko ja korraldustoimkond toetub Elleri kooli rütmimuusika osakonnale.

Kolmele päevale jagunenud festival on üha selgemalt ja kindlamalt asunud Eesti džässimaastikule oma näo ja meeleoluga: see nägu on südamlik ja nooruslik.

Katsusin jõudumööda vaadata üle kõik tähtsamad kontserdid ja sealt settinud muljed on mitmekesised, nii äratundmisi kui üllatusi pakkuvad. Leheloo maht ei lase kõiki esinejaid ühejagu kiita, mõned eredamad märgid seega.

 

Rännakud ajas

Bluusmuusika, eriti juurte-bluus, on džässi alguspunkt ja seda enam oli põhjust esitleda Tartu oma ilmakuulsusi, kitarrist Andres Rootsi ja trummar Raul Terepit. Nad valdavad «painajat», vigurit, mis muudab pealtnäha lihtsa ja selge muusika huviga jälgitavaks ka mitmendal kuulamisel.

Ajalises mõttes olid veelgi kaugemale rännanud laupäevased esinejad, kitarrist Jaak Sooäär koos Moskva saksofonisti Aleksei Krugloviga, toeks bassil Mihkel Mälgand ja trummar Tanel Ruben.

Nende inspiratsiooniks oli 19. sajandi vene muusika Võimas Rühm, oma kõrv sai kuninglikult veendunuks, et džässmuusika on leiutatud Venemaal. Plaadiesitlus-mälumäng laskis publikul arvata autoreid ja muusikapalu, seal oli mitmeid äratundmisrõõmsaid momente.

Päris kaugele ajastute taha vaatas oma muusika- ja mõtterännakuis Tõnis Mägi, kes käis proovimas uut kontserdipaika Ahhaa teaduskeskust. Pühapäeval katsuti seal majas uuendusena õpitubades järele, kuidas on muusika ja füüsika omavahel seotud, õhtu hilisem osa jäi kontsertide päralt.

Kuid tagasi laupäeva, kus eri ajastutest pärit füüsikuteks kehastunud muusikute seltskond, tõelised Eesti superstaarid Margus Kappel, Riho Sibul, Peeter Malkov, Arvo Urb ja Vello Annuk koos Peeter Volkonskiga taasesitasid 31 aastat tagasi Tartu muusikapäevadel mängitud tsükli, mis on ajendatud erinevatest tuumapommidest.

E = mc2 pole aktuaalsust minetanud ei muusikalises mõttes ega sõnumitoojana ka tänapäevas. Meeste pillipark, mängutase ja tunnetus on hea konjaki kombel paremaks laagerdunud, sestap võib seda ülesastumist pidada festivali kulminatsiooniks, mida publik tervitas uhke aplausi ja püstitõusmisega.

Selline Eesti väärtmuusika meeldetuletamine on IDeeJazzi üks kindlaid tunnusjooni, mis kiitust väärib.

Laupäevaõhtu Uue Teatri laval oligi kõige tugevama programmiga. Seal esinenud Heliotroop keskendus eestikeelsele väärtluulele ja sellele komponeeritud muusika kaldus pigemini pro-gesse kui puhtasse džässi.

 

Tüdrukud ketsides

Kollektiivi eestvedajad on tüdrukud ketsides, vokalist Kadri Voorand, kes häälele elektroonika abil varjundeid lisab, Kirke Karja põneva klaverimängijana ja dünaamiline kontrabassist Mingo Rajandi.

Neile sekundeerivad ansamblis salapäraselt kõlava bassklarnetiga Meelis Vind, trummar Eno Kollom ja minu üks suuri lemmikuid, kitarrist Marek Talts, kes oli küll «kehana» bändi toetamas (asendas Madis Meistrit – toim), kuid ei tundunud hetkegi võõrkehana. Pisut hämara laadi ja meeleoluga klappis Heliotroop hästi füüsikute bändiga E = mc2.

Festivali reedese kontserdi head üllatajad olid Wes Montgomery auks musitseerivad noored mehed kitarrist Jaanis Killi eestvedamisel. Mitmetes varasemates projektides on ta jäänud pisut varju, kuid sedakorda hiilgas ta nii suurepärase soleerijana kui ka maitseka ja põneva saatekitarristina.

Johannes Laas lisas kitarrivärvi. Kristjan Rudanovski svingiv viiul lubab teda juba sättida varasemate kuulsuste kõrvale – Paul Mägi või Erki Aavik tulevad meelde. Rütmigrupist ka: Kalle Kindel on nauditav ja maitsekas džässtrummar, kontrabassist Tõnis Koppel hoidis end pigemini varju, tehes oma osa meisterlikult, kuid esile tükkimata.

Toimiv Tartu Jazzklubi ja hea festival peaksid olema ühe kultuurlinna lahutamatud tunnused, sestap hoian pöialt, et eestvedajail jaguks jaksu ja toetajaid. IDeeJazz on päris festival, tiheda ja meelihaarava kavaga, mis lubab kuulajale plaanida põneva nädalavahetuse huvitava muusika ja hea seltskonnaga.

Neljas kohas

• Neljas Tartu džäss- ja rütmimuusika festival IDeeJazz kestis 31. oktoobrist 2. novembrini.

• Festivali kontserdid ja üritused olid Tartu Jazzklubis, Tartu Uues Teatris, Genialistide klubis ja Ahhaa keskuses.

Priit Pajusalu (51) on ettevõtja, muusikakollektsionäär ja Tartu bluusiklubi üks eestvedajaid.

Allikas: postimees.ee

Author: IDJ

Share This Post On