Peeter Volkonski ja E=mc2

Lisa kontsert oma kalendrisse!

LAUPÄEV / 1. NOVEMBER / KELL 18.00 / TARTU UUS TEATER

 

  • ALBERT EINSTEIN (s. 1879) – Peeter Volkonski / vokaal
  • BLAISE PASCAL (s. 1623) – Riho Sibul / soolo kitarr
  • IGOR KURTŠATOV (s. 1903) – Peeter Malkov / flöödid
  • ROBERT OPPENHEIMER (s. 1904) – Margus Kappel / klahvpillid
  • MIHHAIL LOMONOSSOV (s. 1711) – Vello Annuk / basskitarr
  • ARCHIMEDES (s. 287 e.m.a.) – Arvo Urb / trummid

“Meie kõik oleme tulnud siia, sest meid sundis maailma hullus… Me nimetame oma muusikat, oma muusikastiili METAROKIKS.” sõnas Peeter Volkonski E=mc2 TPI kontserdil 1983.

 

Ansambel E=mc2 astus 80-ndate alul lavale vaid 4 korda – TPI aulas, EPA aulas, ERKI saalis ning Tartu Levimuusika päevadel 1983, mil žürii andis eriauhinnana Peeter Volkonskile preemia humanistlike ideede eest. Seega – IDeeJazzil astub E=mc2 lavale viiendat korda!

Kollektiiv esitas Volkonski loodud muusikat – süit, mis koosneb viiest tantsust – kontseptsiooniliselt terviklikku kava, mille idee keerles tuumasõja, olemise ja mitteolemise ümber. Kehastudes ümber tuntud füüsikuteks, edastati muusikaliste, sõnaliste ja sõnatute vahenditega tuumapommi ja füüsika suurte jõudude “lihtsat” olemust. Ansambel E=mc2 idee oli kokkuvõtvalt: tuumasõja vastu, humanistlike ideede poolt.

E=mc2 on Albert Einsteini relatiivsusteooria valem, mis väljendab ekvivalentsi energia (E) ja massi (m) vahel, kus võrdeteguriks on ruutu võetuna valguse kiirus vaakumis (c2). Selle valemi kaudu saab erirelatiivsusteoorias defineerida massi. (Wikipeedia)

“Nad astuvad lavale ükshaaval. Mehed minevikust… See kõik kokku on loominguline kollektiiv E=mc2… Nad räägivad, laulavad, mängivad, mõtlevad tuumasõja vastu.

Alguses on naer, oodatakse show’d ja nalja. On hoopis igitõsine mõtisklus asjadest, millega nalja teha ei saa. Albert Einsteini (Peeter Volkonski) lummuslik hääl hoiatab, ergutab mõtiskellu, tunnetetormidesse. Siis kuskilt ja äkki on karjatused (Riho Sibula soolokitarr). Need kaovad ühtlasesse ja halastamatusse rütmi. Nüüd rahuneb ja muutub vaiksemaks, siis pimedus, kas lõpp? Nii hoiatades meeletuste eest, tohutult siiralt ja inimlikult jõuab see heliteos minuni. On muusikapäevade suurimaid elamusi.”

Raivo Lott ajalehes TRÜ, 3. juuni 1983

 

“Viis tantsu viimsekevade hommikul – nii oli pealkirjastatud E=mc2 kava, mille dramaturgilise alusena oli vihjamisi kasutatud Dürrenmatti “Füüsikuid”. Need olid ilusad ja õudsed tantsud, mille muusikalises ülesehituses võis aimata atonaalse muusika reministsentse. Olulisem oli aga tunne, mille E=mc2 tekitas – kirgastumine ja äng ühekorraga.”

Kärt Hellermaa ajakirjas Noorus, oktoober 1983

 

Süit “Viis tantsu viimsekevade hommikul”
Tants laugaste jääl
Kuni valgust näevad silmad
Väikese ja kaduva tants
Suure ja kaduva tants
Vee tants
Mittemillegi tants pärast kõige lõppu
Kuula vaikust

E=mc2-w

E=mc2 vaheteksid:

1. Aatompommi printsiip on väga lihtne. Kui on kaks väikest uraanitükki, siis nad lõhustuvad, ei hakka tõmbuma ja neutronid lihtsalt lenduvad. Kui on aga paar parajat kamakat, siis nad tõmbuvad, neutronid hakkavad moodustama üha uusi ja uusi tuumi, tekib ahelreaktsioon. Vallandub tohutu hulk energiat.

 

2. Vesinikupommi printsiip on väga lihtne. Kaks raske vesiniku aatomit moodustavad ühinedes heeliumi aatomi, mille tulemusena vallandub tohutu hulk energiat. Kuna tuumade tõukejõud on suur, tuleb see ületada kuumusega. Selle tekitamiseks pannakse vesinikupommi sisse veel väike A-pomm.

 

3. Neutronpommi printsiip on väga lihtne. Ta on sama, mis A-pommi puhul, ainult uraani asemel on plutoonium.

 

4. Molekulaartasandil vallanduv energia on puuhalu põlemine. A, H ja N pommid on aatomituuma tasemel. Järgmine aste on kvarkpomm, mille võimsus ületab H pommi oma miljardeid kordi. Ühest pommist piisaks päikesesüsteemi hävitamiseks. See kõik on väga lihtne.

 

Tuumapommide tööprintsiibid seletas lahti professor Harry Õiglane.

 

E=mc2 1983. aasta salvestise taasavastas Vallo Järvis.

 

Materjali albumina välja anda soovitas tungivalt Moskva muusikakriitik Artemi Troitski.

 

E=mc2 1983. aasta TPI live-salvestis ilmus aastal 2009 koos Peeter Volkonski raamatuga “ISBN 978-9985-9980-6-9” (Menu Kirjastus, 2009).

 

Allikad:
Peeter Volkonski “ISBN 978-9985-9980-6-9” (Menu Kirjastus, 2009)
Tartu Muusikapäevad 30 (Aasta Raamat OÜ 2009)

Author: IDJ

Share This Post On