Festival, mis sündis armastusest muusika, Tartu ja elu vastu

Mäletan, kuidas saime kokku Lembit Saarsaluga ühes Tartu kohvikus 2010. aasta sügisesel päeval ja küsisin, miks ta Rainbow Jazzi enam ei tee. Vastus oli lühike ja konkreetne – ei jaksa enam. Ju oli selle festivali lõpu põhjuseid erinevaid, aga tundsin tol hetkel, et miski on läinud viltu ja võimaluse korral peame väärika jazzfestivali traditsiooni Tartus taastama. 

Tollest päevast alates kandsin festivali korraldamise ideed endaga kaasas kuni ühel hetkel mõistsin, et Taaralinn ja jazz peavad teineteist mingil uuel ja erilisel viisil puudutama. Kuidas jazz on puudutanud inimkonda, on ju üldiselt teada, mõeldes pop- ja rokkmuusika plahvatuslikule levikule 20. sajandil.

Aga kuidas võiks mõjuda Tartu linn jazzile? Mismoodi peaks välja nägema improvisatsioonilise muusika tipp-sündmus ülikooli ja teaduse linnas ning mille poolest võiks ta erineda mujal toimuvatest festivalidest? Esiteks tundus, et see peab olema kindlasti eesti muusikale keskendunud üritus, milles oleks just kohalike loojate identiteet eriti tähtsal kohal. Teisalt nõuab ju Tartu vaim heade ideede olemasolu igalt teolt, mis siin linnas sünnib. Siis veel pidades silmas minu enda suhet muusikaga, tahtsin teha festivali, kus sõna “jazz” ei oleks liialt raamidesse suruv termin, vaid viitaks üldisemalt spontaansusele, improvisatsioonile, positiivsele energiale ja mis mulle eriti oluline – heakõlalisusele.

Neid mõtteid mõeldes jõudsime MTÜ Rajamuusika toimetaja ja promootori Evelin Pissarenkoga sõnani IDeeJazzi – „ID” on identiteet, „ee” on rahvusvaheliselt kasutuses olev Eesti riigi tunnus, kokku kirjutades on hoopiski „IDee” ning selle keeruka koondsõna teine pool on justkui viide muusikalisele orientatsioonile. Nii sündis idee ja see oli IDeeJazz! 

Tulles tollase Tartu abilinnapea Jüri Sasi vastuvõtult sain teada, et meie linna kultuurikalendris pole paremat kohta jazzfestivalile kui oktoobri lõpp – novembri algus – nii sai paika ka aeg.

IDeeJazz 2011 / AHHAA teadusteater Kink Konkis värskete ideede laval / foto: Kalev Ints

Elleri kooli rütmimuusika osakonda astus tol aastal sisse tubli noor inimene Jorven Viilik, kes töötas õppimise kõrval Ahhaa Keskuses. Siis ütles Evelin: „Oleg, mida sa ootad? – just seda meil ongi ju vaja – muusika ja teaduse kokkupuudet!” Nii tekkis seos Ahhaa Keskusega ja juba esimesel IDeeJazzil toimusid põnevad teadusteatri lühietendused klubis Kink Konk kontsertide vahel Jorven Viiliku ja Enel Teinemaa esituses. Need kaks noort säravat inimest jäid festivalile truuks ka järgmistel aastatel ja täna peame neid festivali korraldusmeeskonna tuumiku olulisteks liikmeteks.

Me tundsime algusest peale, et jazzmuusika peab meie festivali raames leidma kokkupuutepunkte teiste elu valdkondadega, jõudma inimestele lähemale, nii sündis mõiste IDeeJazz Ekstra ja millest on nüüdseks kujunenud mõiste ID+. Jazz on suhestunud festivali raames lisaks teadusele ka näiteks fotograafia, maalikunsti, kabemängu ja isegi kokakunstiga!

IDeeJazz 2011 / Piret Kullurkupp loob UMA kontserdi saatel Athena Keskuse pööningusaalis / foto: Kalev Ints

IDeeJazz’11 avas Tartu kunstniku Piret Kullerkupu isikunäituse Athena Keskuses. Piret maalis ka ainulaadse teose ansambli UMA kontserdi ajal live’is. 2012. aasta festival algas koos Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevadega Vilde Lokaalis ja äsja avatud Tartu Jazzklubis avasime Lõuna-Eesti tuntuima jazzifotograafi Kalev Intsi fotode näituse. Kolmanda festivali ID+ sündmuseks sai lastele suunatud rütmiõppe programm – „Rütmirikkad lastehommikud”, mille viis läbi ansamblist Wilhelm publikule tuttav andekas Tartu löökriistamängija Kristjan Mängel. 

Ka sel aastal jätkame lastele suunatud rütmiõppega ning erilisel kohal on festivali kavas Ahhaa Keskuse päev – pühapäev, 2. november. Sel päeval täitub teaduskeskus muusikaga ja seda päris mitmel moel – IDeeJazzi ja Ahhaa koostöös toimuvad päeva jooksul põnevad õpitoad, teadusteatri etendused, näidatakse spetsiaalselt valitud filme ja toimub palju muud huvitavat. Päeva lõpus saab teoks tuntud teaduskohviku formaadis kohtumine legendaarse Tõnis Mägiga, kes avab oma muusika ja müstika seoste saladusi. Elleri kooli rütmimuusika osakonna tublide õpilaste ansambel Jana Kütt Quintet täidab teaduskeskuse rõõmuga ja paneb kontserdiga energeetiliselt positiivse punkti kogu 2014. aasta IDeeJazzile.

Mida tahan öelda lõpetuseks?

Usun, et jazzkultuur on Tartule oluline, et muusika teeb elu palju ilusamaks, et improvisatsioon aitab elu keerulistest situatsioonidest väljuda võitjana, et teadusel ja jazzil on palju ühist ja et armastus muusika vastu liidab väga erinevaid inimesi – see ongi jazz!

Näeme IDeeJazzil!

Oleg Pissarenko
IDeeJazzi üldjuht

 

Artikkel ilmus ajalehes Jazz Pala nr 21.

LÜHIDALT

IDeeJazz’14 on IV Tartu jazz- ja rütmimuusika festival.

Toimub 31. oktoober – 2. november mitmes paigas üle Tartu.

Põhiprogramm toob lavale 10 kandideerimiskadalipu läbinud suurepärast kollektiivi.

IDeeFookuses on legendaarne tuumasõja vastane ansambel E=mc2 Peeter Volkonski eestvedamisel.

ID+ sündmused Tartu Jazzklubis:

*laste rütmikool

*täistunnijazz „Viis jazzi verstaposti”

ID+ Ahhaa Keskuses: muusika ja teaduse kohtumispunkte uurivad

*töötoad

*teadusteatri etendused

*filmid

*Teaduskohvikus kõneleb oma muusikast ja müstikast Tõnis Mägi.

Kogu info:

www.2014.ideejazz.ee

Author: IDJ

Share This Post On